Фудбал
24. May 2023 - 19:56

Англија без Стерлинг ќе ја пречека Македонија на 19. јуни

Герет Саутгејт го избра својот тим од 25 играчи за летните европски квалификации за Англија, со Малта и Македонија бидејќи „Трите лава“ сакаат да одат чекор понатаму во резервирањето место во Германија.
 
Рахим Стерлинг е исфрлен од составот на Трите Лава за натпреварите против Малта и Македонија. Напаѓачот на Челзи го издржа фрустрирачкиот прв мандат на Стемфорд Бриџ по трансферот  за 47,5 милиони фунти и ги пропушти пролетните квалификации на Англија поради повреда, но не направи доволно за да се врати во размислувањата на Саутгејт.
 
Луис Данк и Еберечи Езе се изненадувачките приклучоци за Англија. Централниот бек Данк уживаше во одлична сезона за Брајтон, играјќи ја секоја минута за екипата од  јужниот брег која ја обезбеди првата европска кампања со минимум топ-7.
 
Во меѓувреме, креативниот играч за врска Езе забележа импресивни 10 гола и четири асистенции за Кристал Палас во Премиер лигата оваа сезона, со шест гола во неговите последни 10 настапи.
 
Со избраниците на Пеп Гвардиола кои се борат за првата англиска тројна круна од 1999 година, Саутгејт сè уште ги вклучува квартетот Џек Грилиш, Фил Фоден, Кајл Вокер и Џон Стоунс.