Македонија
27. July 2019 - 19:20

АМСМ: Сообраќајот на патниот правец Кочани – Делчево по една коловозна лента

Патниот правец А3 Кочани – Делчево на потегот од Истибања до браната Калиманци е отворен за сообраќај по една коловозна лента, информира АМСМ.

Оттаму посочуваат дека сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози со зголемен интензитет на патните правци надвор од градските средини, додека на граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Од АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.