Свет
1. November 2017 - 8:37

Американски медиуми: Откриен идентитетот на двајца мажи со кои контактирал Пападопулос

Американските медиуми денеска објавија дека новинската агенција АП го открила идентитетот на двајца странски државјани главни за одржување на контакти меѓу Русија и поранешниот советник на американскиот претседател Џорџ Пападопулос.

Според пишувањата ма медиумите, АП тврди дека добила електронски писма од кои се наметнува заклучокот дека Пападопулос водел преписка со Џозеф Мифсуд и Иван Тимофеев.

Мифсуд е професор и почесен директор на лондонската Академија за дипломатија, а Тимофеев програмски директор на рускиот Совет за меѓународни односи во Москва.

Во судските документи поднесени од специјалниот истражител Роберт Мјулер не се именуваат тие двајца мажи.

Во нив е наведено дека Пападопулос во април 2016 година на Русите им дал „валкници“ за кандидатката на демократите на претседателските избори во САД, Хилари Клинтон, во форма на електронски писма, и дека тој бил во контакт со уште еден човек, кој имал врски со руското Министерство за надворешни работи.