Loading Video...
Тенис
5. јуни 2018 - 19:06

Американките Кејс и Стивенс во првото 1/2-финале кај дамите

На францускиот Гренд слем,  Роланд Гарос денеска на програмата по два четвртфинални дуели во машка и женска конкуренција 
 
Кај дамите. Првиот полуфинален пар ќе го сочинуваат Американките Медисон Кејс (13-носителка) и Слон Стивенс (10)
 
Кејс, во четвртфиналето беше подобра од Путинтшева од Казахстан во два сета со 7-6  и 6-4, додека Стивенс ја победи  Дарие Касаткина од Русија со 7-6 и 6-4. 
 
Вториот полуфинален пар ќе биде познат утре по мечевите меѓу (3) Габрине Мугуруза од Шпанија и Русинката, Марија Шарапова, односно дуелот меѓу топ фаворитката Симона Халеп од Романија и Анжелик Кербер од Германија (12)