Фудбал
20. March 2017 - 13:10

Амбасадорот на Суперкупот посакува Јувентус да гостува во Скопје

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев денеска и официјално на прес конференција на Филип Втори беше промовиран во Амбасадор на Суперкупот на УЕФА. 

Пандев истакна дека е горд што добил вакво признание и посака во Скопје во завршниот натпревар на УЕФА силите да ги одмерат Јувентус или Барселона против Манчестер Јунајтед на Мурињо. 
На прес конференцијата присуствуваше и претседателот на ФФМ Илчо Ѓорѓиоски кој најави спектакл истакнувајќи дека Суперкупот е настан за кој сонувале генерации фудбалски работници:
„Ќе бидеме домаќини на еден од најголемите настани. Горди сме што ја заслуживме можноста да бидеме домаќини на ваков настан. Благодариме на УЕФА за дадената доверба. Ова е сон на многу генерации фудбалски работници од минатото. Стадион по сите критериуми на УЕФА. Еден од најдобрите во регионот. Чест и задоволство Горан Пандев да биде амбасадор на Суперкупот“, рече претседателот на фудбалската федерација на Македонија, Илчо Ѓорѓиоски.
Од Јавното претпријатие за стопанисување со стамбен и деловен простор најавија дека сите рокови се запазени и дека Арената ќе биде подготвена за големиот настан на 8-ми август:
„ Досега имавме преку 80 инспекции од УЕФА и ги спроведовме сите нивни укажувања и препораки. Арената официјално за натпревари ќе биде затворена по 11-ти јуни кога се игра квалификацискиот дуел Македонија-Шпанија. Потоа ќе работиме на подготовка на теренот“- истакна директорот Цветко Грозданов.