Балкан
22. September 2016 - 14:38

Aмбасадата на САД во Анкара предупреди на закани врз западни цели во Турција

Амбасадата на САД во Анкара издаде предупредување до своите државјани за можни терористички закани врз западни цели во турскиот округ Газиантеп, пишува весникот „Хуриет дејли њуз“.

Предупредувањето се однесува на истрагата за терористичка група во округот, кој граничи со Сирија, каде минатиот месец Исламска држава изврши терористички напад.

- Постојат информации за полициска истрага на терористичка група во Газиантеп. Се претпоставува дека терористи би можеле да нападнат цели, како што се трговски центри, објекти на „Старбакс“, ресторани од синџирот „Биг шеф“ или други места, кои се посетувани од странци. Ги предупредуваме американските државјани да бидат внимателни и да ги избегнуваат таквите објекти доколку е можно, се наведува во соопштението на амбасадата.

На 20 август во Газиантеп, каде има многу сириски бегалци, беше извршен самоубиствен бомбашки напад за време на свадбена веселба, при што загинаа 56 лица, од кои повеќето деца. Турските власти соопштија дека ИД е одговорна за нападот.