Спорт плус
12. October 2018 - 13:34

Алкалоид прв фаворит за титулата на Европското клупско првенство

Шаховскиот клуб Алкалоид ја има улогата на прв фаворит за европската титула, на Европското клупско првенство кое стартува денеска 
 
Тимот на Алкалоид кој пред две години во Нови Сад ја освои шампионската титула, а лани во Анталија заврши како вице-првак, сега во Порто Карас е прворангиран, на шампионатот што се одржува во Поро Карас, Грција.
 
Капитен на екипата е Драгољуб Јаќимовиќ, очекува дека и годинава Алкалоид ќе се покаже во одлично светло и дека ќе ја оправда улогата на фаворит, но иако ќе биде тешко во големата конкуренција, амбициите остануваат исти борба за самиот врв. 
 
Денеска на програмата се мечевите од 1.коло, а Алкалоид за противник ќе ја има холандската екипа „МуКонсалт Апелдорн“ која според рејтингот е на 31 место.
 
 

Од 15 часот

Бо.

  АЛКАЛОИД  (1)

  МУ КОНСАЛТ АПЕЛДОРН Холандија  (31)

0: 0

1.1

 

Јанги        ЈУ

   

  Томас       БЕРДСЕН

 

1.2

 

Дмитриј    АНДРЕИКИН

 

Макс        ВАРМЕРДАМ

 

1.3

 

Дмитриј   ЈАКОВЕНКО

 

Меријн     ВАН ДЕЛФТ,

 

1.4

 

Павел        ЕЉАНОВ

 

Тим          ЈАГНЕТО

 

1.5

 

Трајко        НЕДЕВ

 

Марсел   БОЕЛ

 

1.6

 

Филип  ПАНЧЕВСКИ

 

Фреди      ВАН Дер ЕЛБУРГ