Loading Video...
Тенис
1. August 2021 - 12:57

Александер Зверев го освои олимпиското злато

Германецот, Александер Зверев е освојувач на златото во поединечна конкуренција на машкиот олимписки тениски турнир. 
 
Откако во полуфиналето го еллиминира светскиот рекет број 1 Новак Ѓоковиќ, денеска во финалето Зверев во два сета со 6-3 и 6-1 го победи Русинот, Карен Качанов, Русија.
 
Бронзата ја освои Шпанецот Пабло Карено Баутиста со победата од 2-1 над Ѓоковиќ .
 
Потсетување дека кај дамите златото и припадна на Белинда Бенчич, Швајцарија која со 2-1 ја победи Маркета Вондрусова, Чешка 2-1, сепак Бенчиќ не успеа да стигне и до второто злато бидејќи во финалето во двојки заедно со својата партнерка Викторија Голубиќ загубија од чешката двојка Барбора Крејчикова и Катерина Синијакова во два сета 7:5, 6:1.ги совладаа Белинда Бенчиќ и