Македонија
22. April 2016 - 18:45

„Албанијо каде си: Илирида ти гори“: Протест за поддршка на Заев и одложување на изборите

На протестот организиран од страна на партиите Движење за реформи во ДПА и Организацијата на воени ветерани на УЧК, тие со себе носат огромно албанско знаме како и транспарент на кој пишува „Албанијо каде си, Илирида ти гори“.
 
 
Претставникот на албанската дијаспора вчера отворено призна дека имал средба со Заев на која разговарале за федерализација на Македонија и дека после средбата, помалите албански политички партии излегле на улица за да го поддржат лидерот на СДСМ и неговото барање да нема избори.