Loading Video...
Кошарка
29. јуни 2020 - 15:54

Алба Берлин е кошаркарскиот првак на Германија

 
 
Алба Берлин е кошаркарскиот шампион на Германија. 
 
Популарните „Албатроси“ ги добија двата финални натпревари против Лудвисбур на завршниот турнир со кој беше комплетирана сезоната 2019/20 во кошаркарската Бундес лига. 
 
Откако првиот меч тимот од Берлин го доби со 23 поени разлика, вториот беше далеку понеизвесен, па заври со само еден поен разлика (75-74). 
 
За составот на Алба ова е деветта шампионска титула германското првенство.