Македонија
8. September 2020 - 8:30

Активни 2.018 случаи на Ковид-19

Нови 37 случаи со Ковид-19 од 484 тестирања беа евидентирани во вчерашната 24 часовна статистика на Министерството за здравство. Починати се шест пациенти, од Скопје (73 г.), Струга (79 г), Гостивар (55 г.), Крива Паланка (63 г.), Делчево (86 г.) и од Кичево (74 г.). Регистрирани се 251 оздравен пациент.

Вкупниот број на ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата достигна 15.127, бројот на оздравени пациенти е 12.486, на починати е 623, а во моментов има 2.018 активни случаи.

Од вкупниот број активни случаи, во Скопје има 591, во Куманово 248, во Прилеп 142, во Гостивар 134, во Тетово 125…

Досега во државава се направени вкупно 158.003 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника примени се тројца пациенти. Вкупно се хоспитализирани 78 пациенти од кои на кислородна поддршка се 56, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле нема возрасни пациенти. Хоспитализирани се две деца и една мајка позитивни на Ковид-19, шест деца и шест мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ во Скопје примени се шест пациенти. Вкупно хоспитализирани се 27 пациенти од кои на респираторна машина се седум пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 14, а во болницата во Штип се хоспитализирани 54 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 126, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Податоците за активни случаи по општини во Скопје  покажуваат дека најмногу има во Аеродром – 102, по штро следат Кисела Вода  и Гази Баба  со по 70, Карпош – 65, Центар – 58, Чаир – 55, Бутел – 37, Ѓорче Петров – 35, Шуто Оризари – 24, Студеничани – 16, Сарај – 15,  Илинден – 11, Арачиново – 10, Сопиште – 6, Петровец – 5, Чучер Сандево  и Зелениково со по два, шестлица се странци, а двајца се нераспределени.