Фудбал
16. January 2018 - 10:31

Аканжи ново име ка „Милионерите“

 
 
 
Мануел Аканжи е новото засилување за германскиот бундеслигаш Борусија Дортмунд потврдија од клубот. 
 
Аканжи ги мина стандардните лекарски прегледи, па од денеска и официјално е промовиран во нов член на „милионерите“ од Дортмунд. 
 
Трансферот на Аканжи од швајцарскиот Базел во редовите на Борусија е вреден вкупно 25 милиони евра, односно (21,5 + 3,5 милиони бонуси), со што тој стана најскапо платениот одбрамбен фудбалери во историјата на оваа германска екипа. 
 
Претходниот клупски рекорд беше оној на Бразилецот, Еванилсон кој во 2003 година од Парма дојде за сума од 15 милиони евра. 
 
Тренерот Штогер својот нов централен дефанзивец ќе го има на располагање веќе од утре, кога е предвидено и официјалното претставување на фудбалерот.
 
22-годишниот Аканжи кој по татко е Нигериец, а по мајка Швајцарец, ги има минато сите младински категории на швајцарските селекции, а за најдобрата веќе има запишано четири настап