Џет-Сет
13. February 2017 - 9:39

Адел апсолутен победник на „Греми" наградите

Годинешното 59. доделување на „Греми“ музичките награди донесе целосен триумф за британската пејачка Адел.

Дивата ја победи својата најголема конкурентка Бијонсе во сите три најпрестижни категогори во кои беа номинирани - оние за албум на годината („25"), за видео на годината и песна на годината („Hello").
Единствено не можеше да биде номинирана за четвртата од главните награди - онаа за најдобар нов изведувач, којашто отиде кај Ченс д Рапер.

Покрај нив, британската ѕвезда зеде уште две „Грами" награди - за најдобар поп албум („25") и за најдобра поп соло изведба („Hello").

- Начинот нa којшто ги третирате моите пријатели, оние со потемна боја на кожата, е инспиративен, истакна Адел, говорејќи со суперлативи за својата пријателка, американската Ар енд Би икона Бијонсе.

Список на победниците во сите категории

- Албум на годината: „25" (Адел) 
- Видео на годината: „Hello" (Адел)
- Песна на годината: „Hello" (Адел)
- Најдобар нов изведувач: Ченс д Рапер
- Најдобар поп албум : Адел („25")
- Најдобар рок албум: „Tell Me I'm Pretty" (Кејџ д Елефант)
- Најдобар албум во алтернативната музика: „Blackstar" (Дејвид Боуви)
- Најдобар рап албум: „Colouring Book" (Ченс д Рапер)
- Најдобар албум во денс и електронска музика: „Skin" (Флум)
- Најдобар албум урбан современ албум: „Lemonade" (Бијонсе)
- Најдобра рап песна: „Hotline Bling" (Дрејк)
- Најдобра рок песна: „Blackstar" (Дејвид Боуви)
- Најдобар кантри албум: „A Sailor's Guide to Earth" (Старџил Импсон)
- Најдобар Ритам-енд-Блуз албум: „Lalah Hathaway Live" (Лала Хатавеј)
- Најдобар поп дует или групна изведба: „Stressed out" („Твенти уан пајлотс")
- Најдобра поп соло изведба: „Hello" (Адел)
- Најдобар поп албум: „25" (Адел)
- Најдобар музичко видео запис: „Formation" (Бијонсе)