Фудбал
13. October 2021 - 10:46

Абрахам неизвесен за дербито со Јувентус

Напаѓачот на Рома, Тами Абрахам, може да го пропушти натпреварот од 8. коло во италијанското фудбалско првенство против Јувентус, објави „Калчомеркато“.

Според италијанскиот весник, 24-годишниот Англичанец нема да има време да закрепне за натпреварот поради повреда на мускулот заработена на вчерашниот квалификациски натпревар за Светското првенство 2022 против Унгарија (1:1).

Во сезоната 2021/22, Абрахам одигра 10 натпревари за Рома, постигна четири гола и креира две асистенции.

Натпреварот Јувентус – Рома ќе се одржи на 17 октомври со почеток во 20:24 часот.