Кошарка
16. October 2016 - 21:54

АБА: Македонските тимови без победа, МЗТ поразен и во Задар

Задар му го нанесе петтиот пораз на МЗТ во регионалната АБА лига. Хрватскиот тим, во неделата, славеше со 71-65 (25-23, 17-12, 12:17, 17:13). МЗТ заедно со Карпош Соколи се единствените екипи кои по пет кола немаат поеда во АБА лигата.
 
МЗТ, во Задар, одигра натпревар кој на најдбар начин го отсликува досегашниот дел од сезоната, натпревар со премногу успони и падови.
 
Неколку пати МЗТ успеваше да се врати од двоцифрена негатива, но лошата организација и реализиација на нападите во осум од десетте минути од последната четвртина го однесоа тимот на Јончевски во нов пораз.
 
Лалиќ постигна 19 поени и тој беше единствениот играч со двоцифрен број на поени кај МЗТ.
 
Во наредното коло МЗТ ќе го пречека Капорш Соколи.