Кошарка
25. October 2015 - 19:23

АБА лига: МЗТ Скопје подобар од Цибона за трета победа во серија

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја постигнаа третата победа во серија во АБА лигата откако вечерва во рамките на 7.коло во СЦ „Јане Сандански“ ја победија Цибона со 69:68 (16:17; 21:15; 15:21; 17:15).

Во текот на целиот натпревар дуелот беше изедначен, а на полувремето македонскиот првак водеше со 37:32. Во вториот дел гостите по десет минути игра стигнаа и до водство од 53:52. На стартот од последниот период Цибона поведе со 56:52, но потоа следуваше решавачката серија на МЗТ Скопје за победа од 12:0.

Ѓорѓе Дреновац со 18 поени беше најефикасен, додека Марко Луковиќ постигна 13.

Вечерва се игра уште еден натпревар од 7.коло: Цедевита – Задар, додека колото ќе биде комплетирано со утрешниот натпревар меѓу Металац и Црвена Звезда.

На вчера одиграните дуели беа постигнати следниве резултати: Тајфун – Мега Лекс 60:64, Олимпија – Будуќност 63:67, Партизан – Крка 69:70, Игокеа – Сутјеска 75:58.

Табела: Будуќност 6-1 (победи-порази), Мега Лекс 5-2, Олимпија 4-3, Игокеа 4-3, МЗТ Скопје Аеродром 4-3, Црвена Звезда 4-2, Цедевита 4-2, Крка 3-4, Металац 3-3,  Партизан 2-5, Сутјеска 2-5, Тајфун 2-5, Цибона 2-5, Задар 2-4.