Македонија
7. February 2021 - 13:25

8 починати и 199 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
 
Во последните 24 часа се направени 1846 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на ковид-19 во:
Скопје – 80, Охрид – 19 , Кавадарци -19, Тетово -14 , Прилеп – 13, Куманово – 9, Гостивар и Велес по 7, Струмица и Гевгелија по 6, Битола и Струга по 5, Свети Николе, Ресен и Делчево по 2, Штип, Кочани и Кратово по 1.
 
Регистрирани се 264 оздравени пациенти од:
Скопје – 111, Охрид -66, Струга -35, Куманово и Велес по 9, Берово – 6, Пробиштип - 5, Битола -4, Кочани, Свети Николе, Крива Паланка и Радовиш по 3, Тетово, Штип, Кавадарци, Струмица, Кичево, Дебар и Кратово по 1.
 
Пријавени се вкупно 8 починати лица.
Починати се 2 пациенти од Кочани (74, 70г), по еден смртен случај е регистриран од Скопје (76г), Ресен (88г), Кавадарци (77), Гостивар (70), Гевгелија (63) и Битола (65). Сите пациенти се починати во болнички услови.
 
Направените 1846 теста се преку: ИЈЗ-411, ЦЈЗ Скопје-50, Авицена-224, Биотек-156, Жан Митрев (Филип Втори)-64, Систина-243, лабораторија Лаор–269, МАНУ-75, Судска медицина-2, ЦЈЗ Битола-67, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-15, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 270, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.
 
Досега во земјата се направени вкупно 470.691 тестирања на Ковид-19.
 
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 94.798, бројката на оздравени пациенти е 83.999, на починати е 2.924, а бројот на активни случаи изнесува 7.875.
 
Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
 
• Скопје 41416, активни 3979
• Куманово 5274, активни 313
• Тетово 5196, активни 319
• Прилеп 4636, активни 177
• Гостивар 3661, активни 192
• Штип 3528, активни 97
• Битола 3269, активни 148
• Велес 3183, активни 249
• Охрид 2933, активни 404
• Кавадарци 2760, активни 402
• Струмица 2578, активни 234
• Струга 2276, активни 180
• Кочани 1748, активни 62
• Кичево 1736, активни 109
• Свети Николе 1090, активни 33
• Гевгелија 1039, активни 122
• Неготино 991, активни 87
• Дебар 775, активни 83
• Ресен 756, активни 89
• Крива Паланка 739, активни 37
• Радовиш 730, активни 54
• Делчево 665, активни 218
• Берово 606, активни 34
• Пробиштип 515, активни 26
• Виница 499, активни 30
• Валандово 330, активни 11
• Демир Хисар 252, активни 11
• Македонски Брод 247, активни 11
• Кратово 238, активни 24
• Богданци 226, активни 17
• Демир Капија 224, активни52
• Крушево 220, активни 37
• Македонска Каменица 192, активни 18
• Пехчево 183, активни 7
• Дојран 87, активни 9
• Вкупно 94798, активни 7875