Македонија
19. August 2022 - 14:03

60-годишник пукал на свадба во Седларево, свадбари спречувале полицајци да го уапсат

Тетовската полицијата информира дека половина час пред полноќ бил приведен 60 годишник од Седларево поради сомнение дека пукал на свадба и со тоа го нарушил јавниот ред и мир. При приведувањето дел од гостите на свадбата спречувале полициски службеници во работата.

 -Полициски службеници на СВР Тетово вчеравечер (18 август) околу  23 часот и 30 минути, во тетовско Седларево, го лишиле од слобода 60-годишниот А.А. од ова село, поради сомнение дека претходно на свадбена свеченост организирана од негов соселанец, пукал со огнено оружје и го нарушил јавниот ред и мир. Набрзо, повеќе лица кои присуствувале на свеченоста спречувале полициски службеници во вршење на службените дејствија, по што А.А. бил донесен во Полициската станица Тетово и му бил одземен пиштол „ЦЗ“ со рамка со 6 куршуми калибар 7,65 милиметри, кој го поседувал без дозвола, информира Марјан Јосифоски, портпарол на СВР Тетово.