Македонија
29. јуни 2021 - 15:36

6 нови случаи на КОВИД-19 во земјава, нема починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

· Во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 6 нови случаи на КОВИД-19 од:
 
Скопје – 3, Тетово, Струмица и Берово - по 1.
 
· Регистрирани се 10 оздравени пациенти од: Скопје – 5, Куманово – 2, Велес, Струмица и Кичево – по 1.
 
· Не се регистрирани починати лица.
 
· Направени се 2.887 тестови преку: ИЈЗ-125, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-48, ЦЈЗ Прилеп-35, ЦЈЗ Тетово–13, ЦЈЗ Куманово–27, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-0, ГОБ 8-ми Септември-9, Институт за микробиологија–15, МАНУ-68, Жан Митрев (Филип Втори)-62, Авицена-211, Биотек-140, Систина-99, лабораторија Лаор-197, Синлаб-22, Ремедика-18, Плодност–44, Генеа–5, Никоб лаб-419, ВФВ Медикал-49, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.247.
 
Досега во земјата се направени вкупно 877.123 тестирања на Ковид-19.
 
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.682, бројката на оздравени пациенти е 149.977, на починати е 5.484, а бројот на активни случаи изнесува 221.
 
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68665, активни 87
Куманово 8882, активни 22
Прилеп 8327, активни  18
Тетово 7249, активни  21
Битола 6306, активни  8
Велес 5473, активни  4
Гостивар 5181, активни  7
Кавадарци 5154, активни  1
Охрид 5019, активни  17
Штип 4961, активни  1
Струмица 4120, активни  6
Струга 2981, активни  0
Кочани 2792, активни  0
Кичево 2596, активни  14
Гевгелија 2195, активни  0
Неготино 2184, активни  0
Свети Николе 1524, активни  1
Ресен 1234, активни  0
Крива Паланка 1227, активни  4
Радовиш 1161, активни  0
Берово 1030, активни  1
Делчево 973, активни  0
Дебар 942, активни  1
Виница 886, активни  2
Пробиштип 789, активни  0
Валандово 666, активни  0
Богданци 494, активни  0
Крушево 490, активни  0
Демир Хисар 400, активни  2
Демир Капија 396, активни  0
Кратово 377, активни  3
Македонски Брод 359, активни  1
Пехчево 268, активни  0
Македонска Каменица 249, активни  0