Балкан
24. November 2020 - 12:23

40 години затвор за убиецот на малата Луна во Србија

Зоран Албич (25), обвинет за убиство на ќерката (2,5) на својата девојка. Тој денеска осуден е пред судот во Неготин на 40 години затвор, пренесува kurir.rs.

За подсетување, страшното убиство се случи во мај минатата година во населбата Прахово која се наоѓа во Неготин-Србија, Албич несреќното девојче односно ќерката на својата девојка ја претепа до смрт. Наводно, тој кобната ноќ се вратил од шетање, а го нервирало тоа што детето плаче па почнал да го удара додека мајката на Луна била присутна. 

-Кога сватил дека детето не дише, тие го однеле во болница по што рекле дека малечката Луна паднала од тераса. Девојчето починало, а лекарите повикале полиција бидејќи страшните повреди на телото на Луна не се поклопувале со нивната приказна, изјавил извор за kurir.rs.

По смртта на девојчето уапсени се и Албич и нејзината мајка Весна Ф. 

-Весна направила договор со судот и осудена е само на 8 години затвор, за не пружање помош на немоќно лице, односно на нејзината 2 ипол годишна ќерка. Интересно е тоа што она по излагање од притвор се смирила со таткото на Луна и тоа што очекуваат бебе, иако она издржува затворска казна, рекол соговорникот на Курир.