Македонија
17. April 2021 - 18:21

31 починати и 824 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 313, Куманово – 75, Битола – 59, Прилеп – 46, Тетово, Велес и Кавадарци – по 30, Штип и Струмица – по 29, Гостивар - 24, Охрид – 20, Кичево – 16, Свети Николе – 15, Гевгелија – 14, Делчево – 13, Богданци – 9, Неготино – 8, Струга, Кочани, Крива Паланка и Виница – по 7, Ресен и Валандово – по 6, Радовиш – 5, Берово, Пехчево и Македонска Каменица – по 4, Крушево и Кратово – по 2, Демир Хисар, Македонски Брод и Дојран – по 1 .

Регистрирани се 682 оздравени пациенти од:

Скопје – 285, Кавадарци – 57, Прилеп – 49, Куманово – 45, Битола - 31, Гостивар – 29, Велес – 24, Тетово и Кичево – по 20, Неготино – 19, Гевгелија – 18, Штип – 16, Струмица – 14, Кочани – 10, Валандово – 9, Берово – 8, Свети Николе – 7, Демир Капија – 4, Ресен, Пробиштип и Виница – по 3, Охрид, Радовиш и Македонски Брод – по 2, Струга и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 31 починато лице: 12 од Скопје (50г, 52г, 61г, 62г, 63г, 64г, 64г, 68г, 74г, 75г, 77г и 79г), по 3 од Куманово (70г, 75г и 75г) и Охрид (65г, 72г и 87г), 2 од Прилеп (67г и 80г ) и по 1 починат од Битола (38г), Виница (62г), Гостивар (83г), Дебар (75г), Кавадарци (63г), Кратово (75г), Пробиштип (85г), Радовиш (79г), Ресен (67г), Свети Николе (69г) и Тетово (71г).

Од пријавените пациенти, еден е починат во домашни услови, а другите 30 се починати во болнички услови. Пријавени се 7 пациенти кои се починати во тек на месец март.

Направени се 3.988 тестови преку: ИЈЗ - 526, ЦЈЗ Скопје - 79, ЦЈЗ Битола - 69, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби - 1, Судска медицина - 7, лабораторија болница Козле - 0, УК Пулмологија со алергологија – 1, ГОБ 8-ми Септември - 16, Институт за микробиологија – 71, МАНУ - 129, Жан Митрев (Филип Втори) - 143, Авицена - 293, Биотек - 323, Систина - 247, лабораторија Лаор - 548, Синлаб - 132, Ремедика - 66, Плодност – 60, Генеа – 3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.274.

Досега во земјата се направени вкупно 688.876 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 146.733, бројката на оздравени пациенти е 122.121, на починати е 4.419, а бројот на активни случаи изнесува 20.193.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 65174, активни 9073

Куманово 8016, активни 1280

Прилеп 7877, активни 999

Тетово 6889, активни 695

Битола 5706, активни 1333

Велес 5197, активни 772

Гостивар 4986, активни 484

Кавадарци 4977, активни 545

Штип 4731, активни 483

Охрид 4698, активни 881

Струмица 3774, активни 582

Струга 2858, активни 272

Кочани 2579, активни 324

Кичево 2338, активни 314

Неготино 2110, активни 258

Гевгелија 2108, активни 351

Свети Николе 1429, активни 156

Крива Паланка 1178, активни 102

Ресен 1168, активни 231

Радовиш 1039, активни 140

Берово 965, активни 77

Делчево 929, активни 100

Дебар 904, активни 63

Пробиштип 754, активни 60

Виница 739, активни 122

Валандово 633, активни 99

Крушево 457, активни 102

Богданци 468, активни 79

Демир Капија 392, активни 43

Демир Хисар 358, активни 57

Кратово 352, активни 26

Македонски Брод 344, активни 34

Пехчево 250, активни 21

Македонска Каменица 224, активни 15

Дојран 132, активни 20

 

 

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство