Македонија
25. March 2020 - 14:56

29 нови случаи на коронавирус во Македонија, први случаи во Прилеп и во Велес. Бројката се искачи на 177 лица

Според најновите информации на Министерството за здравство во изминатите 24 часа се регистрирани 29 нови случаи на корона вирус во Македонија. Од нив 20 се во Скопје, по 3 лица во Куманово и Велес, во Дебар има еден новозаразен, а за прв пат корона вирусот денеска е регистриран и кај 2 лица од Прилеп. Станува збор за двајца сопружници кои се над 60 години и кои итно префрлени на Инфективната клиника во Скопје.

Од Центарот за јавно здравје од Прилеп велат дека во овој момент се правземаат сите потребни мерки и протоколи и се контактирало со сите граѓани со кои заразените со Ковид 19 имале средби и некаков контакт. Се очекува во текот на денот Кризниот штаб на Општина Прилеп да одржи седница, а изјава за медиумите ќе дадат и надлежните органи.

Во Прилеп во овој момент 176 лица се во самоизолација. А синоќа 2 лица заработиле кривични пријави поради нарушување на полицискиот час.

Кога ќе се сумираат резултатите вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 во Македонија денеска до 12.00 часот изнесува 177 лица. Гледано по градови најмногу заразени има во Скопје – 108 лица, потоа е Дебар со 41 лице, но и една жртва, Куманово со 11 заболени и една жртва, во Штип има 7 мина заразени, Велес тројца, во Кавадарци, Прилеп и Охрид има по два регистрирани слуачи на коронавирс и еден во Гостивар.