Македонија
13. May 2021 - 16:35

26 конгрес на СДСМ во недела, партијата ќе избира наследник на Шекеринска

Социјалдемократскиот сојуз во недела ќе го одржи 26 партиски конгрес на кој треба да се потврди лидерската позиција на Зоран Заев. Тој ја доби довербата од членовите на внатрепартиски избори што се одржаа на 21 март. Конгресот ќе биде дигитален, а во партиското седиште ќе биде само раковдството на СДСМ. 

Делегатите ќе треба да го изберат новиот Централен одбор, но и наследникот на заменик-претседателката Шеќеринска, која по реизборот на Заев за лидер објави дека ќе се повлече од оваа функција. Од СДСМ велат дека на конгресот ќе се покаже и единството во партијата и покрај најавата за посебни советнички листи во Охрид, како и шпекулациите дека поранешниот лидер Црвенковски ќе формира своја партија.