Македонија
3. October 2020 - 15:17

243 новозаболени, 100 оздравени и четворица починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1831 тестирања, а регистрирани се 243 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-98, Куманово-11, Штип-7, Прилеп-12, Тетово-2, Струга-9, Велес-3, Битола-5, Охрид-5, Кавадарци-4, Гостивар-5, Гевгелија-5, Струмица-21, Крива Паланка-2, Радовиш-9, Кочани-11, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Берово-9, Валандово-4, Виница-2, Делчево-2, Свети Николе-12, Кичево-1,Неготино-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 100 оздравени пациенти од: Скопје-39, Куманово-4, Штип-2, Прилеп-3, Тетово-3, Струга-4, Велес-7, Битола-3, Охрид-3, Кавадарци-2, Гостивар-6, Гевгелија-2, Струмица-10, Пробиштип-1, Демир Хисар-1,  Македонски Брод-1, Берово-1, Делчево-1, Кичево-2, Ресен-5.

Починати се 4 лица, пациент од Прилеп (65г.), од Битола (82г.), и двајца од Куманово (72 и 80г.). Три пациенти се починати во болница, еден вон болнички.  

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 18602, бројката на оздравени пациенти е 15264, на починати е 753, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2585. Денес се евидентираат четири контролни теста. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 7291, активни 891

• Куманово 1795, активни 186

• Дебар 287, активни 32

• Штип 1275, активни 60

• Прилеп 709, активни 134

• Тетово 1472, активни 149

• Струга 685, активни 50

• Велес 337, активни 31

• Битола 328, активни 73

• Охрид 437, активни 37

• Кавадарци 251, активни 49

• Гостивар 943, активни 82

• Гевгелија 135, активни 45 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 18 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 293, активни 178

• Крива Паланка 122, активни 36

• Радовиш 99, активни 35

• Крушево 20, активни 1

• Кочани 403, активни 183

• Пробиштип 117, активни 20

• Демир Хисар 62, активни 2

• Македонски Брод 93, активни 6

• Пехчево 45, активни 4

• Берово 122, активни 46

• Валандово 44, активни 31

• Виница 119, активни 30

• Делчево 167, активни 83 (35 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 26, активни 2

• Свети Николе 371, активни 58

• Кичево 333, активни 35

• Ресен 164, активни 6

• Неготино 57, активни 10 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1831 теста се преку: ИЈЗ-502, ЦЈЗ Скопје-91, Авицена-336,  Биотек-252, МАНУ -131, Жан Митрев (Филип Втори)-230, Систина со PCR метода -113, лабораторија Лаор –69, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-57, Инфективна клиника-10, ГАК-17, Синлаб-22, лаборатории од странство-1. Досега во земјата се направени вкупно 193.652 тестирања на Ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 78 пациенти. На кислородна поддршка се 47 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле хоспитализирани  се  1 дете и 1 мајка позитивни на ковид-19, 3 деца и 3 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 6, а вкупно хоспитализирани се 33 пациенти. На респиратор се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 15, а во болницата во Штип се 43 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 187, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 65

• Гази Баба – 102

• Аеродром - 144

• Карпош – 129

• Центар – 142

• Кисела Вода – 104

• Ѓорче Петров – 64

• Бутел - 32

• Шуто Оризари – 18

• Студеничани – 7

• Сарај – 15

• Арачиново – 6

• Илинден – 35

• Сопиште – 2

• Чучер Сандево – 6

• Петровец – 6

• Зелениково - 3

• Странец – 11

• Нераспределен-0