Македонија
26. January 2022 - 17:05

19 починати и 2.019 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 6.119 тестови, а регистрирани се 2.019 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 968, Битола – 150, Кавадарци – 104, Куманово – 75, Тетово – 71, Прилеп – 64, Велес – 62, Струмица – 61, Гевгелија – 48, Кочани – 45, Охрид – 41, Штип – 38, Гостивар и Ресен – по 33, Неготино – 31, Радовиш – 27, Струга – 26, Кичево – 24, Свети Николе и Делчево – по 18, Валандово – 13, Берово – 12, Виница и Богданци – по 10, Крива Паланка – 9, Крушево, Демир Хисар и Македонски Брод – по 5, Кратово – 4, Пробиштип, Пехчево и Дојран – по 2, Дебар, Македонска Каменица и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (2.019), регистрирани се 254 реинфекции, од кои две се втора реинфекција.

Регистрирани сe 973 оздравени пациенти од: Скопје – 558, Охрид – 87, Битола - 70, Куманово – 38, Струга – 29, Струмица – 26, Прилеп – 25, Кавадарци – 20, Штип – 19, Тетово – 15, Гевгелија – 11, Ресен – 9, Кичево и Крива Паланка – по 8, Гостивар – 7, Велес, Радовиш и Крушево – по 6, Дебар – 5, Свети Николе и Берово – по 4, Кратово – 3, Кочани и Валандово – по 2, Виница, Богданци, Демир Хисар, Пробиштип и Демир Капија – по 1.

• Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 15 починати лица: 4 починати лица од Скопје (61г, 70г, 85г и 85г), 3 починати од Прилеп (71г, 72г и 82г), 2 починати лица од Битола (84г и 84г) и по едно починато лице од Гостивар (72г), Охрид (81г), Кочани (70г), Свети Николе (79г), Струмица (78г) и Штип (78г). Од пријавените лица 14 се починати во болнички услови, а едно лице во домашни услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се четри починати лица, од Скопје (1), Велес (1), Делчево (1) и Радовиш (1) на возраст од 72г до 75г. Пријавените се починати во период од 18.01.2022 до 22.01.2022г. Од пријавените лица три се починати во болнички услови, а едно лице во домашни услови.

Од вкупниот број на починати лица (n=19), шест лица се целосно вакцинирани, а кај 17 се регистрирани коморбидитети.

Направени се 6.119 тестови преку: ИЈЗ-533, ЦЈЗ Скопје-108, ЦЈЗ Битола-99, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово–16, ЦЈЗ Куманово-95, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-5, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–177, Жан Митрев (Филип Втори)-171, Авицена-237, Биотек-298, Систина-117, лабораторија Лаор-181, Синлаб-43, Ремедика-20, Плодност-97, Генеа-17, Никоб Лаб-1.114, ВФВ Медикал-113, Ели Медика-43, Ројал Медика–32, Спектра-ММ-34, Рапид Лаб–48, Жан Митрев Струмица–20, Нова Лаб Дијагностика–22, Рамус-57, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.366.

Досега во земјата се направени вкупно 1.762.045 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 261.347, бројот на оздравени пациенти е 231.179, на починати е 8.285, а бројот на активни случаи изнесува 21.883.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 118549, Активни 11802

Куманово 14497, Активни 770

Прилеп 12519, Активни 790

Битола 12372, Активни 1691

Тетово 12160, Активни 548

Гостивар 8629, Активни 348

Кавадарци 8612, Активни 711

Велес 8280, Активни 464

Охрид 7794, Активни 635

Штип 7400, Активни 328

Струмица 7028, Активни 482

Кичево 4850, Активни 312

Кочани 4545, Активни 259

Струга 4303, Активни 264

Гевгелија 3635, Активни 441

Неготино 3045, Активни 259

Свети Николе 2371, Активни 125

Ресен 2293, Активни 255

Радовиш 2174, Активни 198

Крива Паланка 2151, Активни 108

Делчево 1722, Активни 176

Берово 1626, Активни 103

Дебар 1492, Активни 17

Валандово 1315, Активни 175

Виница 1269, Активни 58

Пробиштип 1240, Активни 40

Кратово 869, Активни 60

Богданци 834, Активни 93

Крушево 811, Активни 129

Демир Хисар 759, Активни 76

Македонски Брод 621, Активни 42

Македонска Каменица 487, Активни 46

Демир Капија 477, Активни 29

Пехчево 412, Активни 33

Дојран 206, Активни 16