Македонија
21. November 2021 - 17:33

18 починати и 389 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа

Направени се 2.633 тестирања, а регистрирани се 389 новислучаи на КОВИД-19:

Скопје – 179, Битола – 33, Штип – 25, Куманово – 20, Прилеп – 17, Охрид – 15, Кавадарци и Струмица – по 14, Кочани и Гевгелија – по 11, Струга – 7, Тетово и Велес – по 6, Неготино и Демир Хисар – по 4, Кичево, Свети Николе, Ресен и Делчево – по 3, Крива Паланка, Радовиш, Виница, Пробиштип и Кратово – по 2, Демир Капија - 1.

Регистрирани сe 317 оздравени пациенти од: Скопје – 126,Прилеп – 42, Струмица – 26, Битола – 23, Куманово и Кочани – по 21, Неготино – 8, Пробиштип – 7, Кавадарци и Дебар – по 6, Охрид, Демир Хисар, Делчево, Виница и Пехчево – по 3, Валандово и Богданци – по 2, Тетово, Кичево и Крива Паланка – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 18починати лица: 7 починати лица од Скопје (92г, 90г, 88г, 76г, 72г, 70г и 35г), по 2 починати лица од Валандово (70г и 64г), Кавадарци (74г и 71г), Крива Паланка (88г и 78г), и по едно починато лице од Куманово (62г), Струмица (78г), Свети Николе (86г), Велес (66г) и Тетово (49). Одпријавените сите лица се починати во болнички услови.

Во однос на 35 годишното починато лице од Скопје, истото е со дијагноза Sy anxyosum, Obesitas, HTA и шизотипно растројство, 49 годишното починато лице од Тетово е со дијагноза HTA и St post Tromboflebitis, пациентката била на антикоагулантна терапија.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, не се пријавени дополнителни починати лица.

Направени се 2.633 тестови преку: ИЈЗ-178, ЦЈЗ Скопје-36, ЦЈЗ Битола-80, ЦЈЗ Прилеп-48, ЦЈЗ Тетово–27, ЦЈЗ Куманово-47, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0,ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–295,Жан Митрев (Филип Втори)-51, Авицена-96, Биотек-172, Систина-33, лабораторија Лаор-139, Синлаб-3, Ремедика-0, Плодност–43, Генеа-8, Никоб лаб-181, ВФВ Медикал-29, Ели Медика-25, Ројал Медика–14, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб – 5, Жан Митрев Струмица – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.115. 

Досега во земјата се направени вкупно 1.449.036 тестирањана Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 212.220,бројот на оздравени пациенти е 196.249, на починати е 7.436, а бројот на активни случаи изнесува 8.535.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно)

Активни случаи (вкупно)

Скопје

92709

3908

Куманово

12755

294

Тетово

11268

170

Прилеп

10003

419

Битола

8358

693

Гостивар

8055

39

Велес

7197

373

Кавадарци

6775

305

Штип

6508

223

Охрид

6353

269

Струмица

6031

146

Кичево

4207

97

Струга

3887

61

Кочани

3912

239

Гевгелија

2743

163

Неготино

2531

91

Свети Николе

2085

72

Крива Паланка

1838

155

Радовиш

1694

75

Ресен

1686

88

Дебар

1454

1

Берово

1372

84

Делчево

1327

123

Виница

1137

42

Пробиштип

1102

50

Валандово

898

36

Кратово

745

77

Богданци

629

38

Демир Хисар

586

90

Крушево

574

23

Македонски Брод

484

5

Демир Капија

421

9

Македонска Каменица

395

60

Пехчево

342

13

Дојран

159

4

Вкупно

212220

8535