Македонија
26. May 2021 - 10:04

173 санкционирани возачи на територијата на град Скопје, 42 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (25.05.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 173 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 42 санкции, 12 за возење без возачка дозвола, 17 прекршоци што ги чинат возачите за мотоцикли.

Изречени се осум санкции за користење мобилен телефон, пет за технички неисправни и нерегистрирани возила, 59 санкции за непрописно паркирани возила.  

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.