Живот
23. January 2018 - 16:37

13 номинации за „Обликот на водата“, Оскарите на Сител на 4-ти март!

„Обликот на водата“ на режисерот Гилјермо Дел Торо освои 13 номинации за Оскар, а воениот филм „Данкирк“ на Кристофер Нолан,  8 номинации.

Филмот „Три билборди надвор од Ебинг, Мисури“ има 7 номинации, а по 5 имаат "Lady Bird" и "Blade Runner 2049".

Американската Академија за филмски уметности и наука денеска ги соопшти номинациите за Оскар во 24 категории.  Во актерските категории  номинирани се дел од најголемите ѕвезди како Оскаровците Дензел Вашингтон и Мерил Стрип, која со 21-вата номинација  постави нов рекорд.

Најгламурозната церемонија на доделување награди во светот ќе се одржи во театарот Долби во Холивуд, а водител ќе биде популарниот ТВ водител и комичар, Џими Кимел.  Настанот ќе го пренесуваат преку 225 држави во светот. ТВ Сител ексклузивно ќе го пренесува јубилејното, 90-то доделување на филмските награди Оскар в недела, 4-ти март 2018.

За најдобар филм номинирани се:

 • Call Me By Your Name
 • Darkest Hour
 • Dunkirk
 • Get Out
 • Lady Bird
 • Phantom Thread
 • The Post
 • The Shape of Water
 • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

За најдобра режија номинирани се:

 • Christopher Nolan, Dunkirk
 • Jordan Peele,Get Out
 • Greta Gerwig,Lady Bird
 • Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
 • Guillermo del Toro, The Shape of Water

За најдобра главна женска улога номинирани се:

 • Sally Hawkins, The Shape of Water
 • Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
 • Margot Robbie, I, Tonya
 • Saoirse Ronan, Lady Bird
 • Meryl Streep, The Post

За најдобра главна машка улога номинирани се:

 • Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
 • Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
 • Daniel Kaluuya, Get Out
 • Gary Oldman, Darkest Hour
 • Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

 За најдобра споредна женска улога номинирани се:

 • Mary J. Blige, Mudbound
 • Allison Janney, I, Tonya
 • Laurie Metcalf, Lady Bird
 • Lesley Manville, Phantom Thread
 • Octavia Spencer, The Shape of Water

 За најдобра споредна машка улога номинирани се:

 • Willem Dafoe, The Florida Project
 • Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
 • Richard Jenkins, The Shape of Water
 • Christopher Plummer, All the Money in the World
 • Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 За најдобар филм од неанглиско говорно подрачје номинирани се: 

 • A Fantastic Woman (Chile)
 • The Insult (Lebanon)
 • Loveless (Russia)
 • Body and Soul (Hungary)
 • The Square (Sweden)

За најдобро адаптирано сценарио номинирани се: 

 • Call Me By Your Name
 • The Disaster Artist
 • Molly’s Game
 • Mudbound
 • Logan

 За најдобро оригинално сценарио номинирани се: 

 • The Big Sick
 • Get Out
 • Lady Bird
 • The Shape of Water
 • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri