Македонија
24. November 2020 - 20:37

1039 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-546, Куманово-38,  Штип-27, Прилеп-83, Тетово-30, Струга-24, Велес-25, Битола-41, Охрид-32, Кавадарци-18, Гостивар-48, Гевгелија-14, Струмица-9, Крива Паланка-5, Радовиш-7, Крушево-4, Пробиштип-5, Демир Хисар-6, Македонски Брод -3, Пехчево-1, Берово-1,  Валандово-3, Виница-3, Делчево-3, Кратово-1, Свети Николе-9, Кичево-28, Ресен-14, Неготино-11.  

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 998 оздравени пациенти од: Скопје-402, Куманово-63, Дебар-6, Штип-43, Прилеп-57, Тетово-72, Велес-86, Кавадарци-30, Гостивар-45, Гевгелија-19,  Струмица-40, Крива Паланка-9, Радовиш-13, Кочани-34, Пробиштип-11, Македонски Брод-1, Берово-4, Валандово-4, Виница-14, Кратово-9, Свети Николе-19, Неготино-17.

Починати се 15 лица, шест пациенти од Прилеп (65, 65, 69, 69, 69 и 72г), пациент од Скопје (73г), од Дебар (60г), пациент од Велес (71г), пациент од Битола (64г), од Кавадарци (66г), од Демир Хисар (84г), од Свети Николе (56г), од Кичево (55г) и пациент од Ресен (84г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 56164, бројката на оздравени пациенти е 33892, на починати е 1561, а бројот на активни случаи изнесува 20711. Од вчера се евидентираат два контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 24660, активни 9985

• Куманово 3482, активни 915

• Дебар 430, активни 80

• Штип 2466, активни 515

• Прилеп 2688, активни 982

• Тетово 3579, активни 946

• Струга 1306, активни 442

• Велес 1778, активни 709

• Битола 1765, активни 905

• Охрид 1429, активни 620

• Кавадарци 1077, активни 427

• Гостивар 2210, активни 795

• Гевгелија 672, активни 221 (49 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 120 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1564, активни 566

• Крива Паланка 398, активни 122

• Радовиш 394, активни 117

• Крушево 117, активни 75

• Кочани 1159, активни 290

• Пробиштип 327, активни 70

• Демир Хисар 179, активни 80

• Македонски Брод 148, активни 33

• Пехчево 95, активни 24

• Берово 335, активни 92

• Валандово 194, активни 71

• Виница 348, активни 171

• Делчево 405, активни 181 (112 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 145, активни 62

• Свети Николе 758, активни 212

• Кичево 1157, активни 545

• Ресен 414, активни 176

• Неготино 485, активни 282 (51 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3143 теста се преку: ИЈЗ-643, ЦЈЗ Скопје-79, Авицена-362, Биотек-376, МАНУ -262,  Жан Митрев (Филип Втори)-306, Систина со PCR метода -256, лабораторија Лаор –50, Судска медицина-3, ЦЈЗ Битола-77, Инфективна клиника-13, ГАК-11, Синлаб-46, Ремедика-45, лабораторија болница Козле-15, ЈЗУ (рапид тест) -598, УК Пулмологија со алергологија –1, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 316.662 тестирања на Ковид -19. 

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 620

• Гази Баба – 1485

• Аеродром -1437

• Карпош – 1177

• Центар – 1190

• Кисела Вода – 1229

• Ѓорче Петров – 844

• Бутел - 573

• Шуто Оризари – 201

• Студеничани – 51

• Сарај – 158

• Арачиново -32

• Илинден – 242

• Сопиште – 66

• Чучер Сандево – 98

• Петровец –126

• Зелениково -73

• Странец – 175

• Нераспределен- 208