Македонија
14. August 2021 - 15:49

10 починати и 792 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 9.270 тестирањa, а регистрирани се 792 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 245, Тетово – 136, Гостивар – 127, Куманово – 59, Кичево – 42, Струмица – 37, Охрид и Дебар – по 23, Струга – 16, Битола – 15, Ресен – 11, Велес – 9, Штип – 8, Радовиш – 7, Прилеп, Кочани и Делчево – по 5, Кавадарци и Виница – по 4, Свети Николе и Берово – по 2, Гевгелија, Неготино, Крива Паланка, Демир Хисар, Македонски Брод, Пехчево и Дојран – по 1.

Регистрирани сe 104 оздравени пациенти од: Скопје – 31, Тетово - 26, Гостивар – 16, Куманово - 8, Кичево, Струмица и Берово – по 3, Велес, Штип, Кочани, Кавадарци и Пехчево – по 2, Битола, Радовиш, Прилеп и Македонски Брод  – по 1.

Пријавени се 10 починати лица: 4 починати лица од Гостивар (44г,65г,69 и 74г), 3 од Скопје (33г,71г и 83г), 2 од Тетово (67г и 84г) и едно починато лице од Куманово (60г). Сите починати лица се починати во болнички услови.

Направени се 9.270  тестови преку: ИЈЗ-198, ЦЈЗ Скопје-116, ЦЈЗ Битола-87, ЦЈЗ Прилеп-67, ЦЈЗ Тетово–89, ЦЈЗ Куманово–99, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија - 2, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–103, Жан Митрев (Филип Втори)-141, Авицена-581, Биотек-578, Систина-163, лабораторија Лаор-1.304, Синлаб-56, Ремедика-24, Плодност–76, Генеа - 18, Никоб лаб-1.497, ВФВ Медикал-65, Ели Медика-105, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.888.

Досега во земјата се направени вкупно 1.055.312 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 161.359 бројката на оздравени пациенти е 150.774, на починати е 5.542, а бројот на активни случаи изнесува 5.043.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 70559, Активни 1677

Куманово 9249, Активни 313

Прилеп 8375, Активни 41

Тетово 8487, Активни 1079

Битола 6436, Активни 110

Велес 5521, Активни 42

Гостивар 5915, Активни 668

Кавадарци 5206, Активни 46

Охрид 5139, Активни 118

Штип 5004, Активни 36

Струмица 4331, Активни 193

Струга 3095, Активни 112

Кочани 2838, Активни 38

Кичево 2882, Активни 266

Гевгелија 2200, Активни 3

Неготино 2186, Активни 2

Свети Николе 1539, Активни 11

Ресен 1264, Активни 30

Крива Паланка 1232, Активни 5

Радовиш 1194, Активни 29

Берово 1063, Активни 25

Делчево 985, Активни 11

Дебар 1066, Активни 112

Виница 906, Активни 19

Пробиштип 791, Активни 2

Валандово 688, Активни 18

Богданци 494, Активни 0

Крушево 490, Активни 0

Демир Хисар 401, Активни 1

Демир Капија, Активни 399 3

Кратово 377, Активни 0

Македонски Брод 382, Активни 22

Пехчево 282, Активни 9

Македонска Каменица 250, Активни 1

Дојран 133, Активни 1