Ракомет
22. March 2018 - 13:14

Ракометарките победија на гостувањето кај Фарски острови

Женска ракометна репрезентација на Македонија ја оствари првата победа во квалификациите за ЕП 2018, откако во третото коло од групата 3 славеше во Торшавн над Фарски Острови со 22-15 (7-7).

Избраничките на селекторот Симе Симовски имаа проблеми во реализацијата на почетокот на дуелот, а домашната селекција тоа го искористи и во поведе во еден момент со највисоки три голови разлика (7-4). Сепак, цврстата игра во одбраната на Македонија не дозволи селекцијата на Фарски Острови посериозно да се одлепи, па до крајот на првото полувреме нашите ракометарки стигнаа до нерешени 7-7.
Рано во второто полувреме Македонија го презеде водството кое постојано до крајот на натпреварот го зголемуваше за конечен и заслужен триумф од 22-15.

Сара Ристовска со 8 голови беше најдобар стрелец во нашиот состав, Мирјета Бајрамоска и Теодора Керамичиева додадоа по 4 гола, Ивана Гакидова постигна 3, а во листата на стрелци се запишаа и Јована Саздовска со 2 гола и Елена Георгиевска која реализираше 1 погодок. Добар настап на голот на нашата репрезентација, пред се во второто полувреме, имаше Матеја Серафимова.
На вториот дуел од нашата група Србија дома ја победи Шведска со 30-23.
Србија е прва со 6 бодови, пред Шведска со 4, Македонија има 2, Ф.острови се без бод.

Вториот натпревар со Фарски Острови се игра во недела во СРЦ „Кале“ во Скопје. Почетокот на натпреварот е закажан за 19:00 часот, а влезот во салата ќе биде отворен за посетители.