22. September 2016 - 7:45

Примера: По бод за Барса и АМ

Без победник и со иднетичен резулатат завршија двете дерби средби кои се одиграа во рамките на петтото коло во Пример. Реал одигра 1-1 со Виљареал, а бод освои и Атлетико во Барселона.

Барселона и Атлетико одигра на сигурно, никој не рескираше премногу што покаѓува и конечниот резултат 1-1. Иако Барселона упати 19 удари кон голот на Облак имаше само една чиста шанса, во финишот на мечот преку Пике.

Каталонците го отворија резултатот на истекот на првиот дел преку Ракитќ, кој со удар со глава ја погоди мрежата на Атлетико.

Израмани Анхел Кореа во 61.минута, откако ја искористи асистенцијата на Торес и лошата реакција на Маскерано. Инаку Кореа нецела минута пред постигнувањето на голот влезе во игра.

Барселона последните 30 минути ги одигра без Меси кој поради повреда ја напушти играта.

Реал не успеа да слави против Виљареал, иако во второто полувреме доминираше на теренот: Мората, Бејл, Роналдо и Бенема не реализираа чисти шанси.

Виљареал постигна гол во 45.минута, кога Бруно Соријано од пенал го совлада Касиља. На пеналот му претходеше играње со рака во сопсвениот шеснаесетник на Серхио Рамос.

Токму Рамос го израмни резултатот по три минути игра во второто полувреме.

Од нерешените резултатит во Мадрид и Бареселона, покрај Реал профитираше и Севилја која сега се наоѓа на втората позиција со 11 бодови, два помалку од Реал. Барселона е на третото место со десет, а Атлетико има бод помалку на четвртата позиција.