Loading Video...
Свет
7. January 2018 - 18:51

При судир на танкер и брод кај источното кинеско крајбрежје исчезнаа 32 лица

Иранскиот танкер за нафта се судри со кинески товарен брод и притоа се запали при што 32 лица се водат за исчезнати, меѓу кои  30 иранци и двајца државјани на Бангладеш се од нафтениот танкер , од кој истече нафта и утрово сеуште плуташе запален на површината на водата.Танкерот, отпловил од Иран во Јужна Кореја, каде синоќа се судрил со товарен брод , 257 километри од крајбрежјето.Сите 21 членови на екипажот на кинескиот товарен брод се спасени.Причината за сударот сè уште не е позната.