23. February 2017 - 8:58

Победи на Јувентус и Севиља во првите осминафинални натпревари во Лигата на шампионите

Со двата натпревари кои сеодиграа синоќа комплетирана е прват фаза од осминафиналната рунда во фудбалската Лига на шампиони.

Италијанскиот првак Јувентус забележа победа од 2:0 на гостувањето на „Драгао“ кај Порто со головите на Марко Пјаца (72.минута) и Дани Алвеш (74).

Шпанската Севиња со 2:1 го победи англискиот шампион Лестер. Головите за домаќините ги постигнаа Пабло Сарабија (25) и Карлос Кореа (62), додека Џејми Варди беше стрелец на погодокот за Лестер (73.минута).

Овие екипи своите реванш натпревари ќе ги играат на 14. март.

Потсетување на резултатите на претходно одиграните натпревари од оваа рунда: Баер Леверкузен - Атлетико Мадрид 2:4, Манчестер Сити – Монако 5:3, Бенфика - Борусија Дортмунд 1:0, Париз Сен Жермен – Барселона 4:0, Баерн Минхен – Арсенал 5:1 и Реал Мадрид – Наполи 3:1.

На 7 март ќе се играат реванш натпреварите во Неапол и Лондон.