4. January 2017 - 9:07

Копа дел Реј: Атлетико победи во Памплона

Успешен настап имаа тимовите кои гостуваа во првите осминафинални натпревари во Купот на Кралот. Победи запишаа Атлетико Мадрид, Еибар и Селта, а Алавес остана непоразен во Ла Коруња.

Атлетико гостуваше на Канарските острови и славеше над Лас Палмас 2:0. Коке во првото и Гризман во второто полувреме ја обезбедија победата за „јорганџиите“.
Еибар, во Памплона, ја декласира Осасуна со 3:0 со головите на Нано, Бебе и Адријан, а Селата на „Местаља“ во Вавленсија ја прегази домашната екипа за само 20 минути.

Аспас, Бонгонда и Вас постигнаа три гола во почетните 20 минути со што практично го решија победникот. Валенсија намали преку Дани Парехо во 58.минута, а конечните 1:4 ги постави Гвидети.

Алавес во Ла Коруња по првиот дел водеше 2:0 со головите на Сантос и Мендес, но во вториот дел Ла Коруња избори реми 2:2 преку Гама и Хосел.

Во среда на програмата се три натпртевари, од 19 часот ќе играат Алкоркон-Кордоба и Реал Сосиедад-Виљареал, а од 21:15 часот е дербито помеѓу Реал Мадрид и Севилја. Последниот меч ќе се одигра в четврток, во Билбао, Атлетик ќе ја пречека Барселона.