14. јуни 2016 - 18:50

Комбинираниот состав на Македонија поразен од Иран

Комбинираниот тим на македонската кошаркарска репрезентација, составена од седуммина млади Македонци и петмина странци, е поразен од селекцијата на Иран со 80-75 на стартот на мешународниот турнир што се одижува во кинескиот град  Сужоу.

Тимот предводен од селекторот Раца одиграл рамноправно против во првата четвртина која црвено-жолтите ја добиле со 19-18.
Во вториот период, иранската селекција која се подготвува за квалификациите за ОИ, го добива периодот со 26-14, за на полувреме да замине со 13 поени предност 44-31.

Иако во вториот дел нашиот тим од минута во минута ја намалувал предноста на противникот, сепак на крајот не успева да направи комплетен резултатскипресврт па на крајот Иран го доби мечот со конечни 80-75.

Утре од 15 часот по македонско време, црвено-жолтите во дуелот од 2.коло во Б групата ќе играат против селекцијата на Литванија.