Здравје
19. August 2015 - 10:00

Ја фрлате кората од лубеницата - Еве 3 причини зашто да не го правие тоа!

Традиционално летно овошје на нашето поднебје е лубеницата. Во ова време сочни лубеници можете да купите речиси на секој чекор. Но, повеќето се навикнати да ја јадат само слатката внатрешност, а кората да ја фрлат.

Livestrong пишува дека штета е да се фрла кората, бидејќи во овој дел од лубеницата се наоѓаат витамините Б и Ц, и цитрулин.

Цитрулинот се претвора во аргинин, кој е многу важен за здравјето на срцето и циркулацијата.

1. Се бори против слободните радикали

2. Одличен е за либидо

3. За губење тежина

Но, бидете темелни и прво добро измијте ја лубеницата. Потоа можете да ја сомелете и да ја додадете во омилените здрави напитоци.