Кошарка
17. November 2016 - 8:32

Евролига: „Тесна победа“ за Реал Мадрид

Кошаркарите на Реал Мадрид го победија Панатинаикос со 87:84 синоќа во последниот натпревар од 7.коло во Евролигата.
 
Гостите од Атина пропуштија неколку шанси и шут за изедначување, но не успеаја да го избегнат поразот.
 
Постигнати резултати на вчершаните средби:
Дарушафака – ЦСКА Москва 91:83, 
Олимпијакос – Барселона 59:52, 
Реал Мадрид – Панатинаикос 87:84 и 
Жалгирис – Галатасарај 87:75.
Во вторникот:
Макаби – Фенербахче 87:77, 
Анадолу Ефес – Уникс Казан 104:99, 
Бамберг – Црвена Звезда 78:79 и 
Армани Милано – Басконија 88:76.
 
Вечерва се играат првите дуели од 8.коло:
Уникс - Макаби,
Фенербахче - Анадолу Ефес,
Црвена Звезда - Армани Милано,
Басконија - Бамберг.
 
Табела: ЦСКА Москва 6-1 (победи-порази), Реал Мадрид 5-2, Дарушафака 5-2, Басконија 4-3, Панатинаикос 4-3, Барселона 4-3, Армани Милано 4-3, Фенербахче 4-3, Олимпијакос 4-3, Макаби 3-4, Црвена Звезда 3-4, Анадолу Ефес 3-4, Бамберг 2-5, Уникс Казан 2-5, Жалгирис 1-5, Галатасарај 1-5.