25. February 2018 - 17:37

Челзи „отвори“ Манчестер Ј. „затвори“, дербито за тимот на Мурињо

Големот англиско дерби за втората позиција во Премиер лигата помеѓу Манчестер Ј. и Челзи му припадна на домашниот тим кој славеше со 2-1.

Гостите од Лондон одлично започнаа и поведоа со погодокот на Вилијан во 32м но до крајот на полувремето стигна израмнувањето од Лукаку.

Фудбалерите на Манчестер јунајтед го добија англиското дерби против Челзи, благодарение на пресвртот со головите на Лукаку и на Лингард.

„Црвените ѓаволи“ направија поголем притисок во вториот дел и преку  Џеси Лингардво  75. минута поведоа со  2:1, резултат што им донесе победа на домаќините.

Манчестер јунајтед ја задржа втората позиција со 59 бодови по 28 кола, 13 помалку од лидерот Манчестер сити, кој има и меч помалку. Челзи е петти со 53 бодови.